Jak vybrat správnou velikost helmy na motorku
BEZPEČNOST NA PRVNÍM MÍSTĚ
Jistě již máte vybraný typ přilby dle vašeho motocyklu a nyní řešíte, kde objednat a jakou velikost zvolit. V dnešním článku pro vás máme zopakování pár pravidel a co nepodcenit při výběru té správné velikosti vaší moto helmy.
Pokud vám nebude správně pasovat velikost helmy, tak použití i těch nejodolnějších materiálů a homologace vaší helmy jsou úplně zbytečné a helma pro vás může představovat i určité nebezpečí. Hlavním parametrem pro výběr přilby je obvod hlavy, který se měří přes čelo těsně nad obočím a ušima. Vámi naměřený obvod porovnejte s tabulkou velikostí vybraného výrobce. Velikostní tabulky jsou napříč světovými výrobci hodně podobné, ale mohou se drobně lišit.
Nepodceňujte vyzkoušení helmy u svého prodejce, jelikož ani správně vybraná velikost podle obvodu hlavy neznamená, že vám bude helma pasovat. Každá helma má jinak řešené polstrování (interiér) helmy včetně tvaru skořepiny a stejně vybrané velikosti od různých výrobců mohou sedět na vaší hlavě odlišně. Vždy je tedy třeba si přilbu vyzkoušet, jak sedí právě na vaší hlavě. Pokud to situace umožní, tak si nechte helmu na prodejně třeba i 10-15 min. na hlavě a pokud by se helma "vaší hlavě nelíbila", tak by se určitě hlava ozvala ????.
PŘI ZKOUŠENÍ PŘILBY JE TŘEBA SE ZAMĚŘIT NA TYTO HLAVNÍ BODY:
-
Helma při nasazování klade mírný odpor
-
Helma vám je těsnější (časem materiál interiéru povolí), ale nevyvíjí na vaší hlavu takový tlak, aby vám to bylo nepříjemné
-
Nikde by vás polstrování a skořepina helmy neměly tlačit na spánky a čelo, stejně tak byste neměli cítit "ostrý" tlak shora na hlavu
-
Přilba by vám měla plně obepínat obvod hlavy a tváří bez vůle
-
Není na škodu, ba naopak, když vám polstrování přilby udělá na tvářích "sysla"
-
Při rychlém pokývání hlavou nahoru a dolů, včetně pohybů do stran, by vám neměla na hlavě klouzat
-
Vaše helma musí být pohodlná i po delší době na hlavě
-
Velkou výhodou je kvalitní několikabodová ventilace
-
Pinlock, který je součástí balení vám zabrání mlžení plexi v případě nepříznivého počasí
JAK VYBRAT PŘILBU NA MOTORKU PODLE POUŽITÉHO MATERIÁLU
Ceny helem se můžou lišit a to zásadním způsobem, což je hlavně díky použitým materiálům. Aplikované materiály při výrobě helem, se odráží nemalou měrou hlavně na váze a celkové bezpečnosti. Helma na motorku vyrobená z karbonu, respektive uhlíkových nebo aramidových vláken díky své pevnosti ochrání vaši hlavu lépe a vyznačuje se i nízkou hmotností. Přilby s přídavkem sklolaminátu mají sice o něco vyšší hmotnost v porovnání s karbonem, ale stále se jedná o velmi pevný a odolný materiál. Nejlevnější jsou obvykle helmy z různých druhů plastů, které se nedoporučují do těžších terénů a pro závodní účely.
KDY MOTO HELMU VYMĚNIT
Ať máte helmu z jakéhokoliv materiálu, výrobci doporučují výměnu helmy po třech až pěti letech v provozu, v závislosti na intenzitě jejího používání. Přilba na motorku patří mezi hlavní prvky vaší bezpečnosti, a proto by se na ní nemělo v žádném případě šetřit na úkor vaší bezpečnosti. Bez ohledu na to, jak byla vaše helma na motorku drahá, je vždy třeba i po zdánlivě neškodném pádu pořídit helmu novou. I malé, zvenku neviditelné poškození může pro jezdce představovat velké riziko!
Neváhejte nám zavolat, nebo napsat si o informace a radu při výběru správné helmy na motorku. Rádi se vám budeme věnovat a společně pro vás vybereme tu nejvhodnější.